O wolontariacie

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych
wykraczające poza więzi rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie.

logo-wolontariatu-250

Wolontariuszem może zostać każdy niezależnie od wieku czy wykształcenia. Pamiętajmy jednak, że niektóre placówki od kandydata wymagają odpowiednich kwalifikacji lub predyspozycji, a osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę na wolontariat od rodziców lub opiekunów prawnych Wolontariusze mogą współpracować zarówno z organizacjami pozarządowymi, jak i z publicznymi instytucjami zajmującymi się sprawami społecznymi, edukacyjnymi, sportem i kulturą. Pamiętajmy jednak, że wolontariusze nie mogą wspierać działalności gospodarczej wymienionych w ustawie podmiotów oraz biznesu/firm.

Tyle definicji,

zasady wolontariatu, a więc prawa i obowiązku wolontariusza i korzystających z jego wsparcia organizacji lub instytucji zostały zawarte w Ustawie z dna 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.   


Co należy zrobić, by zostać wolontariuszem?

Odpowiedź wydaje się prosta – wystarczy chcieć. Słowo wolontariat oznacza przecież dobrowolny. Warto jednak odpowiedzieć sobie na jeszcze kilka pytań zanim zaczniemy działać:

1. Czy masz na to czas?  Czy w ciągu tygodnia, pomiędzy swoimi codziennymi zajęciami, masz wolny czas żeby zaangażować się w wolontariat. W zależności od Twoich predyspozycji czasowych możesz to być wolontariat akcyjny lub systematyczny.

2. Co chcesz robić? Czy chcesz pomagać dzieciakom czy osobom starszym, organizacjom pozarządowym czy instytucjom publicznym, działać w sferze kultury, wspierać organizacje opiekujące się zwierzętami? Pamiętaj: Jako wolontariusz możesz robić to, co naprawdę lubisz! 

3. Czego chcesz się nauczyć? Czy chcesz nauczyć się jak mądrze bawić się z dziećmi, czy raczej jak fachowo pomagać osobom starszym, a może zależy Ci na tym, aby zdobyć doświadczenie w pracach biurowych lub w organizowaniu wydarzeń? 

4. Jaką wiedzą chcesz się podzielić? Wiesz, jak zrobić kampanie promocyjne? Albo jak zorganizować ciekawie wolny czas dzieciakom? A może potrafisz redagować lub tłumaczyć teksty? Dzielenie się wiedzą tak naprawdę ją pomnaża! 

5. Gdzie chcesz działać? Dowiedz się jakie oferty znajdują się w ogólnopolskim portalu www.mojwolontariat.pl. Możesz się też zapisać do grupy na FB "Wolontariat w Szczecinie" i tam szukać ciekawych ofert. Możesz zgłosić się do  Centrum Wolontariatu działającego w Twojej okolicy. W Szczecinie jest to Regionalne Centrum Wolontariatu działające przy Stowarzyszeniu POLITES. Możesz przyjść osobiście ul. Dworcowa 19 lub odwiedzić stronę www.polites.org.pl, przejrzeć stronę na portalu Facebook.  Tam najlepiej będą wiedzieć jak pomóc, ponieważ Centra Wolontariatu właśnie tym się zajmują przede wszystkim – są pośrednikiem między wolontariuszami a osobami lub instytucjami/organizacjami potrzebującymi wsparcia. Wszystkie Centra Wolontariatu możesz znaleźć na stronie: www.wolontariat.org.pl.

Centra Wolontariatu najczęściej organizują warsztaty wprowadzające dla wolontariuszy pn. „Wolontariat w pierwszych krokach”. Podczas warsztatu wprowadzającego poznasz odpowiedź na pytanie: Co oznacza być wolontariuszem? Kto może nim zostać? Jakie ma prawa i obowiązki?  Jakie są możliwości pracy wolontariackiej?  Warto przyjść na warsztat żeby przekonać się czy wolontariat to coś naprawdę dla Ciebie.


Rodzaje wolontariatu

Jeśli kryterium jest ilość osób wolontariat może być indywidualny i grupowy jeśli kwestie geograficzne – krajowy i zagraniczny (informacje na temat Eurowolontariatu dostępne na ogólnopolskiej stronie EURODESK lub lokalnie EVS in Szczecin, a jeśli kryterium jest czas trwania może być stały (systematyczny) lub akcyjny.


 

Centra Wolontariatu w województwie zachodniopomorskim

 

Darłowskie Centrum Wolontariatu
ul. Królowej Jadwigi 3
76-150 Darłowo
tel. 781 830 005

biuro@wolontariat.com.pl
www.wolontariat.com.pl

Lokalne Centrum Wolontariatu
przy OPS w Gryfinie

ul. Łużycka 12
74-100 Gryfino
tel. 91 416 25 27
tel. 91 416 25 08
opsgryfino@poczta.onet.pl
www.ops.gryfino.pl
Lokalne Centrum Wolontariatu
Fundacji Motywacja i Działanie

ul. Norwida 7/12
72-500 Międzyzdroje
tel. 699 654 608
sekretariat.mid@gmail.com
www.motywacjaidzialanie.pl
Myśliborskie Centrum Wolontariatu
przy Stowarzyszeniu S.O.S dla Ziemi Myśliborskiej

ul. Północna 15
74-300 Myślibórz
tel. 533 599 802
wolontariat.mysliborz@wp.pl

Regionalne Centrum Wolontariatu w Szczecinie
ul. Dworcowa 19/205
70-206 Szczecin
tel. 91 450 11 46
biuro@polites.org.pl
www.polites.org.pl

Lokalne Centrum Wolontariatu
Fundacja Motywacja i Działanie

ul. Armii Krajowej 11/2
72-600 Świnoujście
tel. 795 850 569
sekretariat.mid@gmail.com
www.motywacjaidzialanie.pl

 


Czy wolontariat może się rozwijać w szkołach? Zdecydowanie!


Szkolne Kluby Wolontariusza (SKW) pozwalają włączyć młodych ludzi w działania na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego, i poprzez taką aktywność odkrywać ich zainteresowania i pasje. Ponadto utworzenie SKW umożliwia ująć spontaniczne przedsięwzięcia, akcje w systematyczną, długofalową pomoc potrzebującym.

Zanim podejmą Państwo decyzję o powołaniu SKW niezbędna jest zgoda dyrekcji  oraz wyłonienie koordynatora – osoby, która będzie chciała założyć i prowadzić Szkolny Klub Wolontariusza.

Koordynator SKW będzie zobowiązany uczestniczyć w szkoleniu dla koordynatorów pt. „ Zarządzanie wolontariuszami” (organizowanym przez Centrum Wolontariatu w Szczecinie): pozna ideę działania SKW, zbierze grupę uczniów chętnych do działania, opracuje zasady współpracy, pozna potrzeby środowiska lokalnego i na tej podstawie opracuje plan działania. Centrum Wolontariatu oferuje wsparcie w procesie tworzenia SKW, poprzez przeszkolenie koordynatora, szkolenie dla wolontariuszy, pomoc w stworzeniu zasad i planu działania.

Działające Szkolne Kluby Wolontariusza w Szczecinie:

Gimnazjum nr 12 w Szczecinie
Gimnazjum nr 18 w Szczecinie 
VII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie 
Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Gimnazjalnymi  
VI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Szczecinie 
Zespół Szkół nr 5 w Szczecinie  
Zespół Szkół Łączności w Szczecinie 
I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie 
Szkoła Podstawowa nr 28 
Zespół Szkół nr 6 –
Szkoła Podstawowa nr 74  
Zespół Szkół Sportowych 
Szkoła Podstawowa nr 23 
Zespół Szkół Muzycznych 
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 
Zespół Szkół nr 8 
Zespół Szkół nr 13 
Zespół Szkół nr 1 
Liceum Ogólnokształcące nr 8 
Szkoła Podstawowa nr 16 

Szkolne Kluby Wolontariusza w regionie:

Publiczne Gimnazjum w Przecławiu 
Zespół Szkół Publicznych w Kliniskach Wielkich 
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie 
Publiczne Gimnazjum nr 1 w Barlinku
Zespół Szkół w Lubianie 
Szkoła Publiczna w Rzędzinach 
Zespół Szkół w Dołujach 
Publiczna Szkoła Podstawowa  w Mierzynie 
Publiczna Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu 
Szkoła Podstawowa w Dołujach 
Szkoła Podstawowa w Dobrej